loader
Elektronika

Jaki monitor do gier – klasyczny czy z zakrzywionym ekranem?

Jakiś czas temu płaskie monitory na dobre zastąpiły modele kineskopowe. Teraz jednak moda na krzywizny wraca! Okazuje się, że są sytuacje, kiedy zakrzywione monitory sprawdzają się doskonale. Kiedy warto na nie postawić? Jakie są ich wady i zalety?

Jakie są największe wady i zalety monitorów z zakrzywionym  ekranem? Jakie wady i zalety mają monitory z płaskim ekranem? Który monitor najlepiej wybrać?

Czy warto zdecydować się na zakrzywiony monitor?

Za sprawą zakrzywionych monitorów można raz na zawsze wyeliminować problem zniekształcenia obrazu i perspektywy. Jak to jest w ogóle możliwe? Okazuje się, że taka konstrukcja jest o wiele bardziej naturalna dla ludzkiego oka. Technologia Curved w pewien sposób naśladuje naturalną krzywiznę oka i zmniejsza dystans między okiem a danymi elementami ekranu. Tym samym obraz wydaje się być większy niż w rzeczywistości, a samo oko mniej się męczy nawet podczas długotrwałego przesiadywania przed komputerem.

Do tego warto pamiętać o nierównomiernym oświetleniu ekranów płaskich. W przypadku ekranów zakrzywionych tego problemu już nie ma. Jest więc mniejsze poczucie zniekształcenia obrazu. Widać to przede wszystkim  w przypadku monitorów o dużych rozmiarach, które są  przeznaczone dla graczy.

Osoby, które na co dzień korzystają z monitorów zakrzywionych wiedzą o tym zaletach. Zwracają też uwagę na lepsze wyrażanie głębi obrazu.

Czy wiec monitory zakrzywione  mają w ogóle jakieś wady?

Na pewno trzeba pamiętać o tym, że spełniają one swoją rolę tylko przy jednym użytkowniku i to tylko wówczas, gdy znajduje się on przed ekranem. Jeśli w grę gra większa liczba graczy mogą się więc pojawić kłopoty. Warto też wspomnieć w tym przypadku o dość wysokich cenach monitorów Curved. Są one też jeszcze stosunkowo słabo dostępne.

Co na ten temat sądzą eksperci?

Osoby korzystające z monitorów zakrzywionych nie muszą martwić się już o problem światła słonecznego, które wpada do danego pomieszczenia. Na takim monitorze nie powstają bowiem żadne refleksy świetlne.