loader
Elektronika

Co to jest ultrabook i czym różni się od notebooka?

Jeszcze kilkanaście lat temu nie było chyba osoby, która nie marzyłaby o tym, aby mieć w swoim domu komputera stacjonarnego. Po wielu latach zostały one wyparte przez lekkie i płaskie laptopy. Dzisiaj coraz większą popularnością cieszą się z kolei tablety i smartfony. Czym są natomiast ultrabooki? Czym się charakteryzują i wyróżniają? Lepiej postawić na laptop czy może ultrabook?

Ultrabook - czym jest?

Ultrabook jest rodzajem laptopa o określonych parametrach. Jest wąski, smukły i bardzo lekki. Jednak pod względem wydajności nie ustaje niczym od klasycznego laptopa.

To firma Intel jako pierwszy użyła nazwy ultrabook. Ultra bierze się w tym przypadku od słowa ultramobilny, a book to oczywiście nazwa laptopa (notebook). Klasyczny utlrabook jest nowoczesny, wykonany z wysokiej jakości materiałów oraz spełniający nowoczesne standardy w zakresie łączności bezprzewodowej.  To urządzenie zaprojektowane z myślą o podróżowaniu, dlatego nie wymaga podłączania innych akcesoriów. Bardzo ważnym elementem  ultrabooków jest ekran dotykowy.

abra kod rabatowy

Laptop a ultrabook - różnice i podobieństwa

Klasyczny laptop nie ma stałych wartości w zakresie wielkości, wagi czy kształtu. Ultrabook z kolei powinien spełniać kilka podstawowych parametrów:

  • musi posiadać grubość od 20 mm (przy 13 calach lub mniej) do 23 mm (przy 14 calach i więcej),
  • waga nie może przekraczać 2 kg,
  • musi działać bez przerw przez minimum 6 godzin - wartość ta liczona jest dla naładowanej baterii,
  • urządzenie musi wychodzić ze stanu uśpienia do 3 sekund,
  • ultrabook powinien posiadać dysk SSD lub dysk hybrydowy SSD i HDD,
  • transfer danych musi odbywać się na poziomie co najmniej 80 MB/s,
  • urządzenie musi posiadać minimum 1 port USB 3.0 lub Thunderbolt,
  • urządzenie powinno posiadać energooszczędny procesor firmy Intel.

W tym przypadku większego znaczenia nie ma natomiast przekątna ekranu ultrabooka. W domu warto mieć nieco większe urządzenie, które jest bardziej czytelne. W podróży zaś lepszym rozwiązaniem jest mniejszy ultrabook, który nie zajmuje wiele miejsca.