loader
Elektronika

Jaki dron dla fotografa kupić?

Obecnie żyjemy w czasach, kiedy koszt, jaki trzeba ponieść w przypadku zakupu drona, nie jest tak duży, żeby nie można było sobie na niego pozwolić. Tak było jeszcze jakiś czas temu. Teraz całkiem dobrego drona można kupić już za ok. 2 tysiące złotych. Zawodowi fotografowie za cały swój profesjonalny sprzęt muszą zapłacić dużo więcej, tak więc kwota 2 tysięcy złotych nie jest zbyt duża w porównaniu z resztą sprzętów, jakie oni posiadają.

Jego zakup będzie starzałem w dziesiątkę, ponieważ nowi klienci zwykle są bardzo zainteresowani możliwościami, które dron oferuje. Na zdjęcia z drona jest coraz większy popyt, dlatego warto, żeby fotograf miał taki sprzęt i oferował usługi. 

Po co fotografowi dron?

Dron umożliwia robienie zdjęć, a także filmów lotniczych, czyli z lotu ptaka. Ale trzeba pamiętać, że nie tylko takie ujęcia ten sprzęt zapewnia. Jest na przykład możliwość robienia ujęć dookoła obiektu (360 stopni). Oczywiście możliwe jest też robienie ujęć w trudno dostępnych miejscach. To dron zapewnia dojście do takich miejsc, do których inaczej albo nie udałoby się dostać, albo wymagałoby to niezłej gimnastyki. Takie urządzenie przyda się także do codziennej pracy, pozwalając na wykonywanie nietypowych zleceń.

Dobre modele dronów

Sprzęt dla profesjonalistów to koszt rzędu nawet kilkunastu tysięcy złotych. Mogą sobie na niego pozwolić ci, którym naprawdę zależy na takiego rodzaju usłudze. Przykład to DJI Matrice 600. Za taką cenę można także dostać: DJI Inspire 2 (razem z voucherem na kurs latania) oraz model Yuneec Tornado H920. Wszystkie trzy zapewniają ujęcia najwyższej jakości.

Dron z kamerą

A jeśli chcemy wydać dużo mniej, to warto spojrzeć na modele: DJI Phantom 3 lub Phantom 4 w przedziale cenowym od 2500 do 4000 złotych. Filmy będą nagrywane w rozdzielczości 4K, a zdjęcia będą wykonywane aparatem o 12-megapikselowej matrycy. Pierwszy model może latać 25 minut, a drugi nawet 28 minut.

Najtańsza opcja to model Parrot AR.Drone 2.0 za 700-800 zł. Co prawda, jest to dron wytrzymały i łatwy w obsłudze, ale jakość zdjęć, jakość kadrów, obraz z kamery o rozdzielczości HD są nieporównywalnie niższe niż w poprzednich modelach. Pracuje tylko 12 minut. Sprawdzi się jako dron na własny użytek i do nauki obsługi sprzętu. Nie da się nim wykonywać prawdziwie profesjonalnych zadań, jakie stoją przed fotografami.

Modeli dronów na rynku jest coraz więcej. Przybywa ich w zasadzie z miesiąca na miesiąc, więc trzeba orientować się w nowościach. Najtańsze można kupić w okolicach 1000 złotych, a najdroższe za nawet kilkanaście tysięcy złotych. Swoje potrzeby i przeznaczenie urządzenia trzeba określić jeszcze przed zakupem, aby można było kupić to, co spełni wszystkie oczekiwania. Jest to szczególnie ważne, kiedy chce się zaoszczędzić. Jeśli kupimy sprzęt, który nie poradzi sobie ze zleceniem (będzie trząsł, rozładuje się itd.), to zakup okaże się bardzo nietrafiony. Tak więc najpierw świadomość własnych potrzeb, a potem analiza dostępnych na ryku dronów i ich parametrów.